Relokacja maszyn na terenie europy – na co zwrócić uwagę?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że transport ciężkiego transportu będzie wymagał nie tylko i wyłącznie ogromnych umiejętności logistycznych, ale również wiedzy, uprawnień czy pozwoleń. Na czym polega relokacja maszyn na terenie Europy i na jakie kwestie trzeba zwrócić uwagę?
Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przy relokacji maszyn na terenie Europy?
W celu dobrego zorganizowania transportu koniecznie jest uwzględnienie tak istotnych kwestii, jak odległość czy wielkość oraz charakterystyczne cechy transportowanych maszyn. Koniecznie należy również zdawać sobie sprawę, że w trakcie transferowania wspomnianych maszyn powinno się skorzystać ze specjalnych naczep, które są przeznaczone do przewożenia bardzo dużych ładunków. Godny uwagi jest fakt, że bardzo często wykorzystywane są do tego celu specjalne platformy, które składają się modułów połączonych ze sobą.
Należy także pamiętać o ważnych pozwoleniach na transport zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie można oczywiście zapomnieć właściwym sprzęcie do załadunku. Konieczne będzie także odpowiednie zabezpieczenia maszyn podczas transportu. Rekomendowane jest również uwzględnienie ewentualnej konieczności przeładunku.
Jaki sprzęt wykorzystywany jest do relokacji?
Jak zostało wspomniane wcześniej w przypadku relokacji maszyn konieczne będzie wykorzystanie specjalistycznych urządzeń oraz maszyn.
Doskonałym przykładem mogą być podnośniki. Jest to bowiem rodzaj urządzenia dźwigowego, który jest przeznaczony do pionowego podnoszenia określonych przedmiotów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że urządzenia posiadają budowę bazującą na mechanizmie śrubowym lub zębatkowym. Godny uwagi jest również fakt, że wspomniane podnośniki są napędzane w sposób pneumatyczny albo hydrauliczny.
Można wykorzystywać także różnego rodzaju wózki transportowe. Urządzenie przeznaczone jest oczywiście do wewnętrznego transportu. Warto mieć świadomość, że jednym z rodzajów wspomnianych wózków są wózki podnośnikowe wyposażone w specjalną platformę czy widły. Należy mieć także świadomość, że część wózków posiada także specjalne mechanizmy służące do podnoszenia.
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się także wózki unoszące, które nie podlegają dozorowi technicznemu. Oznacza to tym samym, że do ich obsługi nie będą potrzebne specjalne dokumenty. Konieczne jest jednak w przypadku ich obsługi przestrzeganie zasad BHP. Operatorzy wspomnianych urządzeń powinni mieć nie tylko ukończone 18 lat, ale również imienne zezwolenie pracodawcy czy osoby zarządzającej danymi robotami.