Budka parkingowa – co powinna posiadać?

Samochody stały się dobrem pierwszej potrzeby. Wielu ludzi nie wyobraża sobie poruszania się bez pomocy samochodu. Aby jednak skorzystać z usług znajdujących się wewnątrz budynków konieczne jest skorzystanie z parkingu. Nic więc dziwnego, że wiele zakładów usługowych, galerii handlowych czy nawet innych przedsiębiorców decyduje się na założenie własnego, płatnego parkingu. A jeśli ma na nim pracować parkingowy lub placowy powinien mieć miejsce, aby bezpiecznie obsługiwać klientów.

Budka parkingowa – miejsce pracy i odpoczynku

Stróżówka, jak bywa nazywana budka parkingowa, to nieduży budynek, zazwyczaj nieprzekraczający 10 metrów kwadratowych. Kluczem do jego funkcjonalności jest zmieszczenie wielu istotnych elementów na tak małej powierzchni. Najważniejszą cechą jest posiadanie dużych okien – zazwyczaj z trzech stron ściany są wypełnione szybami oraz mocnych, stalowych drzwi, które są zamykane. Poza tym w stróżówce powinny zmieścić się minimum dwie osoby. Budka parkingowa musi być dostosowana do zmiennych warunków atmosferycznych – nikt nie zamyka parkingu w okresie zimowym. Dlatego jej ściany wykonywane są zazwyczaj w technologii wielowarstwowej. Ma to zapewnić izolację cieplną w zimie oraz ochronę przed nadmiernym nagrzewaniem w lecie. Dla komfortu pracownika i skuteczności pracy do budki powinna być doprowadzana instalacja elektryczna – zazwyczaj do ogrzewania wykorzystywane są grzejniki na prąd. Również kasa fiskalna do drukowania biletów parkingowych, rachunków i faktur musi być zasilana prądem. Wielu klientów biznesowych wybiera budkę, jako kolejne miejsce brandingu, dlatego decydują się na firmową kolorystykę, duże logo – ułatwia to zapadnięcie klientowi w pamięć. Szukając miejsca, w którym stanąć ma budka, warto wybrać takie, z którego widać cały plac – ułatwi to pracę i obserwację pozostawionych pojazdów.

Zalety świadczenia usług parkingowych

Budka parkingowa i sam parking to nie tylko dodatek do świadczonej usługi. Wiele osób mając pusty plac w atrakcyjnym miejscu dostrzega, że jest to doskonały biznes niewymagający większych nakładów kapitału. Po utwardzeniu placu oraz wybudowaniu stróżówki, praktycznie parking nie wymaga nakładów finansowych. Oczywiście pensja pracownika i koszty elektryczności są stałe – ale poza nimi, nie ma konieczności ponoszenia większych inwestycji, nawet w dłuższym okresie czasu. A parking w atrakcyjnym miejscu zawsze znajdzie klientów – szczególnie jeśli opłaty nie będą zbyt wygórowane. Inwestycja w parking szybko na siebie zarobi i pokryje koszty, jakim jest budka parkingowa i utwardzenie placu.